Chełm Śląski
gmina wiejska · pow. bieruńsko-lędziński · woj. śląskie · 6315 mieszk. (▲ 0,7%/5 lat) · dane 2025
Władze i uchwały
Władze, podatki lokalne, uchwały rady i kontrole
Władze
Wyniki wyborów samorządowych 2024 · źródło: Państwowa Komisja Wyborcza
Rada gminy
15 mandatów
- KWW ANDRZEJ SEWERYN MIESZKAŃCOM6
- KWW T ZAKRZEWSKIEGO Z MYŚLĄ O CHEŁMIE ŚLĄSKIM4
- KWW MICHAŁA URBAŃCZYKA3
- KWW PIOTR SZPITALNY2
Jak głosowała gmina
- KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ38,9%
- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA25,6%
- KOMITET WYBORCZY RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA7,5%
- KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY6,6%
- KOMITET WYBORCZY ŚLONZOKI RAZEM6,1%
- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE6,1%
- KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ43,2%
- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI24,7%
- KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE13,3%
- KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ8,2%
- KOMITET WYBORCZY NOWA LEWICA5,7%
- KOMITET WYBORCZY BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY2,5%
Podatek od nieruchomości – ile z dozwolonego pułapu
Płaci go każdy właściciel domu, mieszkania, działki i firmy, a wpływy zostają w gminie. Nalicza się od powierzchni: tyle złotych za rok za każdy metr kwadratowy – działki przy gruntach, powierzchni użytkowej przy budynkach. Wysokość stawek uchwala rada gminy, ale nie wyżej niż koniec toru: to górna granica z ustawy, ta sama dla wszystkich gmin w kraju. Stawki na 2026 rok.
Skrajności w tym samym powiecie
Ta sama skala, stawka od budynków pod działalnością gospodarczą – złotych za rok za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
Pełny tor znaczy „tyle, ile ustawa pozwala" – nie jest oceną gminy. Stawka poniżej granicy bywa ulgą dla mieszkańców, ale równie dobrze rezygnacją z dochodu gminy.
Stawka to nie kwota podatku; ta zależy od powierzchni. Mieszkanie o powierzchni użytkowej 60 m² przy stawce 1,20 zł to 72 zł podatku za cały rok. Pokazujemy stawkę podstawową z uchwały – rada może różnicować ją wewnątrz kategorii.
Porównanie obejmuje 5 gmin powiatu, które mają u nas uchwałę. uchwała rady ↗ · górne granice: obwieszczenie Ministra Finansów ↗
Co kontrolowała NIK
Wśród opublikowanych wyników kontroli NIK nie ma takiej, która obejmowałaby Chełm Śląski. NIK kontroluje wybrane jednostki pod konkretny temat, więc brak kontroli nie jest oceną gminy – najczęściej znaczy, że temat nie dotyczył tej okolicy.
Co uchwaliła rada
69 aktów ogłoszonych w dzienniku urzędowym od 2024 roku · źródło: wojewódzki dziennik urzędowy
Budżet i finanse40,6%28 aktów
- W sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Chełm Śląski na rok 2026Uchwała · 30 czerwca 2026
- W sprawie zmiany budżetu Gminy Chełm Śląski na rok 2026Uchwała · 17 czerwca 2026
- W sprawie zmiany budżetu Gminy Chełm Śląski na rok 2026Uchwała · 14 maja 2026
- W sprawie zmiany budżetu Gminy Chełm Śląski na rok 2026Uchwała · 25 marca 2026
- W sprawie zmian budżetu Gminy Chełm Śląski na 2026 rokUchwała · 16 lutego 2026
- W sprawie uchwalenia budżetu Gminy Chełm Śląski na 2026 rokUchwała · 7 stycznia 2026
- W sprawie zmian budżetu gminy Chełm Śląski na 2025 rokUchwała · 5 stycznia 2026
- W sprawie zmian budżetu gminy Chełm Śląski na 2025 rokUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie zmian budżetu gminy Chełm Śląski na 2025 rokUchwała · 20 listopada 2025
- W sprawie zmian budżetu gminy Chełm Śląski na 2025 rokUchwała · 6 października 2025
- …i 18 więcej – pełna lista w dzienniku urzędowym
Oświata i opieka nad dziećmi15,9%11 aktóww tym 4 uchylonych lub uznanych za nieważne
- W sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania pomocy szczególnie uzdolnionym dzieciom i młodzieży pobierającej naukę na terenie Gminy Chełm Śląski w ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów pobierających naukę w szkołach podstawowych na terenie Gminy Chełm Śląski", ustalenia form i zakresu tej pomocy oraz trybu postępowania w tych sprawachUchwała · 15 kwietnia 2026
- W sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury, opieką nad zabytkami oraz ustalenia wysokości tych stypendiówUchwała · 15 kwietnia 2026
- W sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chełm ŚląskiUchwała · 31 października 2024
- W sprawie ustalenia opłaty za pobyt oraz maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w żłobkach lub klubach dziecięcych utworzonych przez Gminę Chełm ŚląskiUchwała · 8 października 2024
- W sprawie zmiany uchwały nr XL/234/2018 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 21 marca 2018 r. w sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu prowadzonym przez Gminę Chełm ŚląskiUchwała · 8 października 2024
- W sprawie uchylenia uchwały Nr XXIV/119/2020 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 29 września 2020 r. w sprawie wprowadzenia świadczenia pieniężnego „Chełmski Bon Żłobkowy”Uchwała · 8 października 2024
- W sprawie zmiany uchwały nr XL/234/2018 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 21 marca 2018 r. w sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu prowadzonym przez Gminę Chełm ŚląskiUchwała · 28 sierpnia 2024 · nieważny
- W sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chełm ŚląskiUchwała · 28 sierpnia 2024 · nieważny
- W sprawie ustalenia opłaty za pobyt oraz maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w żłobkach lub klubach dziecięcych utworzonych przez Gminę Chełm ŚląskiUchwała · 21 marca 2024 · akt wygasł
- W sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Chełm Śląski Nr XXIV/119/2020 w sprawie wprowadzenia świadczenia pieniężnego „Chełmski Bon Żłobkowy” (Dz. Urz. Woj. Śląskiego, poz. 7003)Uchwała · 21 marca 2024 · akt wygasł
- …i 1 więcej – pełna lista w dzienniku urzędowym
Pomoc społeczna i zdrowie7,2%5 aktóww tym 1 uchylonych lub uznanych za nieważne
- W sprawie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmie ŚląskimUchwała · 15 maja 2026
- W sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach treningowych lub wspomaganychUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie zmiany uchwały Nr VI/36/2024 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 25 września 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania a także w sprawie szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu tych usług oraz sposobu rozliczania wykonania takich usługUchwała · 31 października 2024
- W sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania a także w sprawie szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu tych usług oraz sposobu rozliczania wykonania takich usługUchwała · 8 października 2024
- W sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobieraniaUchwała · 21 marca 2024 · uchylony
Odpady i czystość5,8%4 aktów
- W sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/140/2021 z dnia 14 stycznia 2021 r. Rady Gminy Chełm Śląski w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymiUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie wyboru metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawki opłaty za pojemnik i worek o określonej pojemności, przeznaczony do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz określenia podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymiUchwała · 9 kwietnia 2025
- W sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkoweUchwała · 31 stycznia 2025
- W sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/140/2021 z dnia 14 stycznia 2021 r. Rady Gminy Chełm Śląski w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymiUchwała · 4 grudnia 2024
Podatki i opłaty2,9%2 aktów
- W sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomościUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowychUchwała · 11 grudnia 2025
Planowanie przestrzenne1,4%1 akt
Pozostałe13%9 aktówobwieszczenia, wyroki sądów oraz akty, których tytuł nie mówi, czego dotyczą („w sprawie zmiany uchwały nr…") – tych nie przypisujemy zgadując
- W sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Chełm Śląski uprawnień w zakresie ustalania wysokości cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Chełm ŚląskiUchwała · 14 maja 2026
- W sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia pod nazwą „Klub Seniora w Chełmie Śląskim”Uchwała · 14 maja 2026
- W sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chełm Śląski w 2026 rokuUchwała · 15 kwietnia 2026 · częściowo nieważny
- W sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/141/2021 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 14 stycznia 2021 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Chełm ŚląskiUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Chełm Śląski z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2026 rokUchwała · 11 grudnia 2025
- W sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chełm Śląski w 2025 rokuUchwała · 9 kwietnia 2025 · nieważny
- W sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Chełm Śląski z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rokUchwała · 4 grudnia 2024
- W sprawie zmiany uchwały nr XXVII/141/2021 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 14 stycznia 2021 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Chełm ŚląskiUchwała · 1 lipca 2024
- W sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chełm Śląski w 2024 rokuUchwała · 21 marca 2024 · nieważny
Pozostałe tematy – 1 kategoria, 1 aktów
Bezpieczeństwo i straż1,4%1 akt
Uchwały uznane za nieważneprzez nadzór wojewody lub sąd
- W sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chełm Śląski w 2026 rokuczęściowo nieważny · 15 kwietnia 2026
- W sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chełm Śląski w 2025 rokunieważny · 9 kwietnia 2025
- W sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chełm Śląskinieważny · 28 sierpnia 2024
…i 2 więcej – pełna lista w dzienniku urzędowym
Nadzór nad uchwałami rady
Nadzór nad prawem miejscowym – to co innego niż kontrola finansów gminy.
- Wojewoda8 aktówBada z urzędu każdą uchwałę rady i może stwierdzić jej nieważność w całości lub w części.
Zobacz, czego dotyczyły – 4 z 8 aktów
- Rozstrzygnięcie nadzorcze – stwierdzające nieważność części uchwały Nr XXVI/134/2026 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 31 marca 2026 r. w…13 maj 2026
- Rozstrzygnięcie nadzorcze – stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XII/67/2025 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 25 marca 2025 r. w…8 maj 2025
- Rozstrzygnięcie nadzorcze – stwierdzające nieważność całości uchwały Nr V/30/2024 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 22 sierpnia 2024 r. w…27 wrz 2024
- Rozstrzygnięcie nadzorcze – stwierdzające nieważność całości uchwały Nr V/31/2024 Rady Gminy Chełm Śląski z dnia 22 sierpnia 2024 r. w…27 wrz 2024
…i 4 więcej w dzienniku urzędowym
Wojewoda bada z urzędu KAŻDĄ uchwałę, więc rada uchwalająca więcej ma statystycznie więcej okazji do zakwestionowania. Część rozstrzygnięć dotyczy spornej wykładni i bywa uchylana przez sąd. To zestawienie zdarzeń, nie ocena rady.
Liczba uchwał nie jest miarą pracowitości rady, a liczba uchylonych – jej nieudolności: gmina o większym majątku uchwala więcej z konieczności, a uchylenie to zwykle aktualizacja własnej wcześniejszej uchwały. Pełna treść każdego aktu jest u wydawcy, pod linkiem.
Władza i mieszkańcy
Pięć dróg, którymi mieszkaniec może wejść w rozmowę z gminą – i gdzie ta gmina stoi
Budżet obywatelski
0zł / mieszkańca
W puli było 0 zł.
W rankingu są tylko gminy, które budżet obywatelski prowadzą. Jego brak nie jest tu ostatnim miejscem, tylko nieobecnością.
Kto głosuje
0na 100 tys.
Zgłoszono 0 projektów na 100 tys.
W rankingu są tylko gminy, które budżet obywatelski prowadzą. To nie jest frekwencja wyborcza — tę znajdziesz w sekcji „Jak głosowała gmina" na karcie gminy.
Inicjatywa lokalna
Nikt nie złożył wniosku
Tryb, w którym mieszkańcy sami proponują zadanie i dokładają własną pracę. Nie wpłynął ani jeden wniosek.
Pieniądze dla organizacji
0zł / mieszkańca
najmniejnajwięcej
1. z 2477 gmin
Łącznie 0 zł dla stowarzyszeń i fundacji.
Zgromadzenia publiczne
0w roku
Wydanych zakazów: 0. GUS nie przelicza tego na mieszkańca, więc ta liczba nie ma pozycji w kraju.
Kobiety w radzie
33,3%
najmniejszy udziałnajwiększy
971. z 2478 gmin
Rada liczy 15 osób. Liczba mandatów wynika z ustawy, nie z decyzji gminy.
Pozostałe fakty z tego rozdziału
Odpowiedzi „tak" i „nie" pochodzą z ankiety GUS o tym, czy dana procedura się odbyła. Nie mówią, ilu mieszkańców wzięło w niej udział ani czy ich uwagi zostały uwzględnione. Rocznik stoi przy każdej pozycji osobno — GUS publikuje te badania w różnym tempie.
Fakty bez opinii – interpretacja należy do Ciebie. Skąd pochodzą dane? → Ta karta maszynowo: JSON ↗ (otwarte dane)