Punktualność pociągów w Polsce – dane UTK
Urząd Transportu Kolejowego liczy pociąg jako punktualny, gdy spóźnił się nie więcej niż 5 minut 59 sekund. Wszystkie liczby na tej stronie używają tej definicji.
Jak długie były opóźnienia w 2024 r.
- Punktualne (do 5 minut 59 sekund)
- 1 881 507 (91,6%)
- Opóźnione od 6 do 59 minut
- 162 311 (7,9%)
- Opóźnione od 1 do 2 godzin
- 7154 (0,3%)
- Opóźnione ponad 2 godziny
- 2189 (0,1%)
Podstawą jest 2 053 161 pociągów uruchomionych w 2024 r. – segmenty sumują się do tej liczby. Osobno 25 272 pociągów zostało odwołanych; nie ma ich na pasku, bo pociąg odwołany nie został uruchomiony. UTK nie publikuje w tym zbiorze przyczyn opóźnień, więc rozkład mówi, jak długie były opóźnienia, a nie z czego wynikały.
Stacje z najwyższym udziałem opóźnień (2024)
Na górze stacja, na której NAJWIĘKSZA część zatrzymań odbyła się z opóźnieniem powyżej 5 minut 59 sekund. Tylko stacje z co najmniej 5000 zatrzymań w roku – przy mniejszym ruchu pojedyncze zdarzenie przesuwa udział o kilka punktów.
- 1.Świebodzin gm. Świebodzin35,5%9717 zatrzymań
- 2.Jastrowie gm. Jastrowie31,0%8699 zatrzymań
- 3.Bohumin29,2%9200 zatrzymań
- 4.Chałupy gm. Władysławowo28,0%10 552 zatrzymań
- 5.Rzepin gm. Rzepin27,9%22 477 zatrzymań
- 6.Frankfurt/Oder27,9%7210 zatrzymań
- 7.Władysławowo gm. Władysławowo24,5%11 411 zatrzymań
- 8.Kuźnica (Hel) gm. Jastarnia24,2%10 552 zatrzymań
- 9.Swarzewo gm. Puck24,1%9504 zatrzymań
- 10.Puck gm. Puck23,7%11 019 zatrzymań
- 11.Piasek gm. Pszczyna23,6%19 158 zatrzymań
- 12.Łęgowo Sulechowskie gm. Sulechów23,3%7921 zatrzymań
- 13.Nowa Ruda gm. Nowa Ruda23,3%5034 zatrzymań
- 14.Strzyżyno Słupskie gm. Damnica22,9%5358 zatrzymań
- 15.Głuszyno Pomorskie gm. Potęgowo22,9%5358 zatrzymań
Stacje z najniższym udziałem opóźnień (2024)
Na górze stacja, na której NAJMNIEJSZA część zatrzymań odbyła się z opóźnieniem. Ten sam próg ruchu.
- 1.Łódź Marysin gm. Łódź0,6%14 010 zatrzymań
- 2.Łódź Stoki gm. Łódź0,6%14 010 zatrzymań
- 3.Łódź Arturówek gm. Łódź0,7%14 008 zatrzymań
- 4.Łódź Radogoszcz Wschód gm. Łódź0,7%14 008 zatrzymań
- 5.Łódź Warszawska gm. Łódź0,7%14 008 zatrzymań
- 6.Kraków Lotnisko gm. Zabierzów0,9%25 834 zatrzymań
- 7.Wieliczka Rynek-Kopalnia gm. Wieliczka0,9%23 442 zatrzymań
- 8.Kraków Młynówka gm. Kraków0,9%25 834 zatrzymań
- 9.Kraków Bieżanów Drożdżownia gm. Kraków0,9%23 445 zatrzymań
- 10.Wieliczka Bogucice gm. Wieliczka0,9%23 445 zatrzymań
- 11.Wieliczka Park gm. Wieliczka0,9%23 445 zatrzymań
- 12.Jasionka Lotnisko gm. Trzebownisko0,9%9462 zatrzymań
- 13.Kraków Zakliki gm. Kraków0,9%25 834 zatrzymań
- 14.Kraków Olszanica gm. Kraków0,9%25 834 zatrzymań
- 15.Głogów Małopolski Południowy gm. Głogów Małopolski1,0%9462 zatrzymań
Udział opóźnionych zatrzymań w kolejnych latach
- 2019
- 8,3%
- 2020
- 6,1%
- 2022
- 12,4%
- 2023
- 10,8%
- 2024
- 8,7%
Im mniejszy udział, tym rzadziej pociąg zatrzymywał się z opóźnieniem. Lat, w których UTK nie opublikował liczby wszystkich zatrzymań, nie ma na liście – udziału nie da się z nich policzyć, a zestawienie ich z pozostałymi wyglądałoby jak zmiana.
Źródło: Urząd Transportu Kolejowego, zbiór „Przewozy pasażerskie" udostępniony na dane.gov.pl. Rozkład jazdy układa przewoźnik, a infrastrukturą zarządza PKP Polskie Linie Kolejowe – opóźnienie zmierzone na stacji jest faktem o ruchu kolejowym w tym miejscu, nie miarą pracy gminy, w której stacja leży.